Na czym polega kredyt samochodowy?

Na czym polega kredyt samochodowy?

Dokonując zakupu nowego lub kilkuletniego pojazdu, prędzej czy później musimy zatroszczyć się o kwestię sposobu zdobycia odpowiednich środków. W zdecydowanej większości przypadków powinniśmy wtedy sięgnąć po kredyt samochodowy. Oto, czym on jest i jak może wyglądać proces jego spłacania.

Kredyt samochodowy a zwyczajny kredyt gotówkowy

W przypadku zaciągnięcia zwyczajnego kredytu gotówkowego, dostajemy od banku środki na określony przez nas cel i następnie naszym obowiązkiem jest jego spłata w systemie comiesięcznych rat. Kredyt samochodowy wygląda z pozoru podobnie – otrzymujemy finansowanie wybranego przez nas produktu (samochodu), jednak całkowity koszt jego zaciągnięcia jest niższy, a pieniądze nie zawsze musimy oddawać w jednakowych, regularnych ratach.

Pojazd stanowi zabezpieczenie

Gdy zaciągamy kredyt hipoteczny, jego zabezpieczenie stanowi nasz dom. Gdy zaciągamy kredyt samochodowy, zabezpieczeniem jest nasz pojazd, który może stać się własnością banku. Tego rodzaju gwarancja sprawia, iż koszt wypożyczenia pieniędzy jest mniejszy aniżeli w przypadku wzięcia zwyczajnego kredytu gotówkowego.

Obecność rat balonowych

Interesującym elementem kredytów samochodowych jest obecność tzw. rat balonowych. Na czym one polegają? Otóż spłata zobowiązania może zostać podzielona nie tylko na niewielkie, comiesięczne raty, ale i obejmować kilka dużych, pojedynczych rat (o wysokości do nawet kilkudziesięciu procent wartości kredytu).

Raty balonowe dostarczają konsumentom pewnego rodzaju korzyści. Niektóre banki mogą bowiem oferować kredyty samochodowe, których ostatnia rata jest zdecydowanie największa. Klient (po spłaceniu reszty zobowiązania) posiada wybór – może uiścić opłatę i zatrzymać pojazd bądź zaciągnąć kolejny kredyt, kupując nowy samochód (stary oddając w ręce banku).

Więcej na stronie https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-samochodowe/

Od dowolnego sprzedawcy

Udzielenie przez bank kredytu samochodowego wymaga spełnienia pewnych wymagań (na przykład związanych z wiekiem kupowanego pojazdu), jednak należy pamiętać, iż nie ma znaczenia fakt, czy sprzedawcą jest salon samochodowy, osoba prywatna, czy choćby komis.

Podobne wpisy:

Leave a Comment